четвер, 31 жовтня 2013 р.

Головна

Бібліотекарі раді вітати на сторінці шкільної бібліотеки!

Іванова Наталія Юріївна

Графік роботи:
Бібліотека працює з 8.30 до 16.30
Видача літератури з 9.00 до 16.00
Вихідні: субота, неділя

 Опис досвіду роботи
  завідуючої бібліотеки закладу «Загальноосвітня школа
           І-ІІІ ступенів №13 Вінницької міської ради»
          Іванової Наталії Юріївни
Тема досвіду роботи
Вдосконалення роботи з оформлення і редагування каталогів і картотек в шкільній бібліотеці
Автор
Іванова Наталія Юріївна
Сфера застосування
Бібліотека закладу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №13 Вінницької міської ради». Бібліотеки навчальних закладів міста.
Актуальність
  Перед навчальними закладами стоїть завдання активізації навчально-пізнавальної діяльності старшокласників. Одним із шляхів вирішення цього завдання є формування навичок та інтересу до самостійної роботи з різними видами документів. Для цього бібліотекарі та учні повинні мати відповідну бібліографічну культуру, яка трактується як уміння орієнтуватися в різноманітних джерелах інформації, а також включає знайомство з довідково-бібліографічним апаратом бібліотеки: довідковими виданнями, найважливішими інформаційними документами, системою каталогів і картотек та уміння використовувати цей апарат в навчальній діяльності; знання основних правил бібліографічного опису і здібність застосовувати ці знання.
Основна ідея
    Система каталогів і картотек - це частина довідково-бібліографічного апарату (ДБА) шкільної  бібліотеки, що являє собою сукупність планомірно організованих, взаємопов'язаних між собою бібліотечних каталогів і картотек. Потрібно забезпечити якість, стабільність і довговічність, доцільність функціонування системи каталогів і картотек, економічність всіх процесів каталогізації та бібліотечної обробки, ефективність використання каталогів і картотек учнями, вчителями та працівниками шкільної бібліотеки.
Технологія реалізації ідеї
    Для підвищення якості обслуговування користувачів і поліпшення інформаційно-пошукових можливостей каталогів застосовується бібліографічне редагування.
    Редагування бібліотечних каталогів і картотек – це перевірка відповідності структури, змісту і оформлення бібліотечних каталогів і картотек вимогам, що до нього ставляться, та усунення виявлених під час перевірки недоліків.
При редагуванні абеткового каталогу виявляються недоліки у правильності розстановки карток і написання заголовків, при редагуванні систематичного каталогу – відповідність змісту документа класифікаційному індексу ББК.
    Оформлення та редагування каталогів і картотек відбувається відповідно до поточних і перспективних планів і є поточним й плановим. Планове здійснюється під час розстановки карток з бібліографічними описами нових видань у каталогах. Виявлені недоліки у розстановці карток, помилки бібліографічного опису, у шифрах відразу виправляються. 
Зношені картки та роздільники замінюються, додаються нові рубрики.
Форми, методи, прийоми, засоби
    Необхідною умовою успішної роботи шкільної бібліотеки з усіма категоріями читачів є добре організований довідково-бібліографічний апарат (ДБА). ДБА – це сукупність довідкових і бібліографічних видань, бібліотечних каталогів та картотек, призначених для інформування, керування читанням і популяризації творів друку та інших документів залежно від інформаційних потреб читачів. Він є необхідною основою бібліографічної діяльності бібліотеки, за його допомогою здійснюється довідкове, інформаційно- та рекомендаційно-бібліографічне і бібліотечне обслуговування читачів, проводиться популяризація бібліотечно-бібліографічних знань серед учнів, виявляються документи для складання бібліографічних посібників та ін.
    Без нього неможливо обійтися в довідково-бібліографічній та інформаційній роботі бібліотеки під час виконання різноманітних довідок, складання оглядів, бібліографічних посібників, підготування масових заходів.
    Один з найважливіших напрямків у діяльності шкільної бібліотеки робота на допомогу бібліотечно-бібліографічній орієнтації учнів, виховання в них культури читання, навичок бібліографічного пошуку. Бібліографічному навчанню користувачів в бібліотеці приділяється дуже багато уваги. Працівниками шкільної бібліотеки створена програма „Основи інформаційної культури”, щоб учні могли самостійно здійснювати бібліографічний пошук у каталогах і картотеках, для рефератів, семінарів та ін.
    Невід’ємною частиною роботи ДБА є довідково-бібліографічне обслуговування користувачів бібліотеки . Воно полягає, насамперед, у виконанні бібліографічних довідок, що дуже допомагає у пошуку відповідей на найскладніші питання.
    Для бібліографічного інформування читачів працівниками бібліотеки проводяться виставки-перегляди, бібліографічні огляди з певних актуальних тем та про видатних людей.
    У процесі роботи щодо обслуговування читачів бібліотекарі постійно звертаються до каталогів і картотек при складанні індивідуальних планів читання, рекомендаційних списків, при підготовці масових заходів та різних форм наочної пропаганди книги в бібліотеці.
Результат застосування
    ДБА шкільної бібліотеки призначений для учнів 1-12 класів та вчителів. На склад та структуру ДБА впливають особливості шкільної бібліотеки та контингент читачів. Незалежно від обсягів фондів бібліотеки і типу школи, до складу ДБА входять: каталоги і картотеки, фонд довідкових і бібліографічних видань.
    Каталоги і картотеки широко використовуються читачами бібліотеки, оскільки навіть мало підготовлені з них легко орієнтуються в його структурі.
    Розкриття бібліотечного фонду має важливе значення для виконання освітньої функції, оскільки шкільна бібліотека спроможна популяризувати твори видатних вітчизняних і зарубіжних письменників, вчених, громадських діячів, офіційні документи органів державної влади. Працюючи з каталогами і картотеками, читачі знайомляться з творчістю певних авторів, здобувають інформацію про невідомі їм твори, знаходять відповіді на питання, які їх цікавлять
Критерії ефективності
    Забезпечення: Алфавітний та систематичний каталоги. Картотека газетно-журнальних статей. 
    Внутрішнє та зовнішнє оформлення алфавітного та систематичного каталогів, картотеки газетно-журнальних статей(чи витриманий алфавіт, чи достатня кількість роздільників, чи вірно оформлені етикетки);
    Повнота відображення тематики , наявність предметних рубрик за темами основних ділень, відображення актуальних тем;
    Розукрупнення складних  чи об’єднання однойменних рубрик у складні, заміна складних рубрик довідковими або
вказівними картками;
    Мова, правильність наукової термінології, формулювань.
Наукові джерела
1.     Організація роботи бібліотеки загальноосвітнього навчального закладу.-Шкільний світ.-2003.-№13.-квітень.-23с.
2.     Робочі таблиці ББК для шкільних бібліотек/ Укладачі: І.Г. Лобановська, О.А. Чернюк.- Шкільний світ.-2003.-№13.-квітень.-23с.
3.     Библиотечно-библиографическая классификация: таблицы для массовых библиотек.-2-е изд., испр. и доп.-М:Книга,1984.-536с.
4.     Организация фондов и каталогов школьных библиотек по таблицам ББК: методические рекомендации.-М.,1987.- 75с.
5.     Воронько К.Л. Организация библиотечных фондов и каталогов.- 2-е изд., перераб. и доп.-М.:Книга,1981.-328с.
Висновки
Досвід Іванової Н.Ю. рекомендовано для впровадження у роботу бібліотек загальноосвітніх навчальних закладів міста.

    Досвід Іванової Н.Ю. вивчався протягом 2007 – 2009 років. З 2009 року розповсюджується серед шкільних бібліотекарів міста.